تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

173 دانشمند از دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی کشور در زمره دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفته اند.

  سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اشاره به تهیه فهرست کاملی از نخبگان علمی کشور گفت: تاکنون به طور تقریبی 173 دانشمند از دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی کشور در زمره دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفته اند. به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی اظهار کرد: نخبگان علمی مهمترین عامل رشد و توسعه نظامهای علمی هستند، از همین رو شناسایی آنها از اهمیت بسزایی برخوردار است. کشورهای پیشرفته علمی برای جذب نخبگان از سرتاسر دنیا برنامه ریزی و سرمایه گذاری می کنند که باعث شده است تا این کشورها به بزرگترین مقصد برای مهاجرت نخبگان علمی دنیا تبدیل شوند.

  دهقانی افزود: نخبگان یک درصد برتر دنیا، 14درصد از کل علم دنیا را تولید می کنند و همین گروه 24 درصد از کل استنادهای دنیا را دریافت میکنند. پایگاه طلایه داران علم آی.اس.آی (http://pesi.isc.gov.ir) فهرست دانشمندان یک درصد برتر دنیا را فراهم آورده است، هر چند مبتنی بر اصول علم سنجی می توان تا پژوهشگران 20 درصد برتر دنیا را در زمره نخبگان برتر علمی دنیا قرار داد. در واقع 20 درصد از محققان برتر دنیا 66 درصد از علم دنیا را تولید کرده و همچنین 85 درصد از استنادهای دنیا را دریافت می کنند.

  سرپرست ISC گفت: میزان در انتخاب پژوهشگران برتر تعداد استنادهای صورت گرفته به آنها از طرف سایر پژوهشگران است. بر همین اساس پژوهشگرانی که توانسته اند بر اساس تحقیقات خود به بالاترین سطح اعتبار بین المللی دست یابند، در دسته دانشمندان یک درصد و 20 درصد برتر دنیا قرار می گیرند. طلایه داران علم آی.اس.آی نویسندگان را برحسب دامنه فعالیت علمی خود در رشته های موضوعی 22 گانه قرار می دهد. به این منظور تنها فعالیت نویسندگان در ده سال اخیر در محاسبات لحاظ می شود. نویسندگان در هر رشته بر حسب تعداد استنادهایی که دریافت کرده اند، مرتب سازی و سپس یک درصد برتر نویسندگان به عنوان نخبگان علمی در نظر گرفته میشوند.
  بدین ترتیب تعداد 173 نفر شناسایی و در نتیجه به طور تقریبی فهرست کاملی از نخبگان علمی کشور را تهیه کرده است. بر این اساس لیست 173 نفره در زمره دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفته اند.

  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 1 بهمن 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : درصد ,برتر ,علمی ,نخبگان ,دانشمندان ,کشور ,درصد برتر ,برتر دنیا ,دنیا قرار ,نخبگان علمی ,زمره دانشمندان ,
  173 دانشمند از دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی کشور در زمره دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفته اند.

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149692
 • بازدید امروز :562949
 • بازدید داخلی :50625
 • کاربران حاضر :162
 • رباتهای جستجوگر:436
 • همه حاضرین :598

تگ های برتر